Şapka

Şapka 19.yy’da özellikle Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan bir giysi türüydü. Bu dönemlerde fötr şapkalar giyilirdi. Erkekler takım elbiseleriyle kullanırken bayanlar elbiseleriyle şık, küçüklü büyüklü şapkalar giyerlerdi. 20.yy’a gelindiğinde şapka önemini yitirdi. Daha rahat ve hareket özgürlüğü veren giysiler moda oldu.

Başı rüzgardan, soğuktan, güneş ışınlarından koruyan şapka eskiden çok çeşitli ve süslü modelde tasarlanırdı. Erkekler fötr veya melon şapkalar giyerken bayanların şapkaları çok süslü farklı tarzlardaydı. Geniş ya da dar kenarlı, çiçek veya kurdelalarla süslenmiş şapkalar revaçtaydı. Amerika’nın çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kovboy adı verilen kişiler geniş kenarlı ve boyundan bağlamalı bugün “kovboy şapkası” dediğimiz şapkalar giyerdi.
Günümüzde eski tip şapkalar kullanılsa da artık daha rahat şapkalar kullanılır. Amaca hizmet eden modeller tasarlanır. İlk akla gelen en sık gördüğümüz ve kullandığımız önü siperlikli kumaş şapkalardır. Yaz aylarında güneşten korunmak için takılan bu tip şapkalar rahatlık açısından da kullanışlıdır. Bunlar başı ve yüzü korur. Ayrıca yuvarlak kenarlı, kumaş şapkalar da hem yüzü hem de enseyi korumaları açısından kullanışlıdır. Bunları yürüyüş yapanlar, fotoğrafçılar gibi dışarda çalışanlar kullanır.

Etiket: